Przyszłość architektury w batalii o środowisko – ekologiczne miasta jako antidotum na nadchodzące problemy

Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych do roku 2050 liczba mieszkańców naszej planety wzrośnie do około 10 miliardów. Przewiduje się, że niemal 80% tej populacji zamieszkiwać będzie miejskie aglomeracje, które z czasem mogą przybrać monstrualne rozmiary. Wizja miast przepojonych betonem, upstrzonych wieżowcami biurowymi, centrami handlowymi i blokowiskami nie napawa optymizmem. Czy realne stają się koszmarne scenariusze zaczerpnięte z filmów science-fiction przedstawiających dymiące metropolie? Istnieje jednak nadzieja, że takie apokaliptyczne wizje nie spełnią się – pod warunkiem, że architektura skieruje swoje kroki w stronę ekologii.

Nie jest to jednak fenomen ostatnich lat – projektowanie budynków zgodnie z zasadami tzw. ekologicznej architektury to praktyka znana i stosowana od wielu lat. Ta gałąź architektury wykorzystuje materiały przyjazne dla środowiska oraz technologie oszczędzające energię. Obecnie widoczne są nowe tendencje, które są krokiem naprzód w tej dziedzinie – to innowacyjne projekty łączące architekturę z inżynierią. Ich celem jest pokazanie, jak te dwie dziedziny mogą współpracować w celu rozwiązania przyszłych problemów ekologicznych i przyczynić się do większej harmonii między człowiekiem a naturą.

Ciekawym przykładem jest projekt realizowany w Chinach, kraju niekoniecznie kojarzonym z dbałością o środowisko. Tam właśnie powstaje budowla, która ma wszelkie szanse stać się najbardziej ekologicznym wieżowcem na świecie. W mieście Kanton trwają prace nad konstrukcją Pearl River Tower. To przyszłościowe biurowiec o wysokości ponad 300 metrów, który ma generować tyle energii, ile jej zużywa.

Pearl River Tower to zupełnie unikalny projekt. Budynek został zaprojektowany tak, aby jego aerodynamiczna konstrukcja maksymalnie wykorzystywała ruch powietrza, kierując go do turbin. Energia generowana w ten sposób ma zasilać systemy klimatyzacyjne i ogrzewania obiektu. Dodatkowo wieżowiec wyposażony jest w zbiorniki na deszczówkę, mechaniczne żaluzje umieszczone na fasadzie budynku (służące utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wentylacji), a także panele fotowoltaiczne.