Przełam stereotypy: ogrodnictwo to nie tylko hobby, ale klucz do zdrowia!

Popularne jest przekonanie, że praca w ogrodzie jest jedynie zajęciem dla seniorów. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że ogrodnictwo niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, nawet dla młodych ludzi w wieku 20 lat. W rzeczywistości, ta forma aktywności fizycznej może być o wiele bardziej korzystna niż ćwiczenia na siłowni czy treningi na bieżni. Dowiedz się co na ten temat mówią naukowcy!

Wielu Polaków z zamiłowania uprawia ogród. Dla nich to nie tylko hobby, ale prawdziwy styl życia. Naukowcy i lekarze są zgodni – praca w ogrodzie jest dla naszego organizmu wyjątkowo korzystna. W licznych badaniach i opracowaniach naukowych podkreślane jest, że uprawianie ziemi łączy w sobie aktywność fizyczną, interakcję społeczną oraz kontakt z przyrodą i słońcem. Wszystko to ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Według autorów raportu opublikowanego w 2018 roku na łamach „Journal of Clinical Medicine”, światło słoneczne obniża ciśnienie krwi i pomaga naszemu organizmowi w produkcji witaminy D, zwłaszcza w sezonie letnim. Poza tym, uprawiane własnoręcznie owoce i warzywa wpływają korzystnie na naszą dietę. Praca w ogrodzie pomaga odzyskać sprawność i siłę, a powiązane z nią ćwiczenia aerobowe pozwalają spalić tyle kalorii, ile można zużyć na siłowni.

Ogrodnictwo może mieć też dobroczynny wpływ na nasz stan psychiczny. Wspólna praca w ogródkach działkowych może łagodzić skutki izolacji społecznej, służyć jako terapia dla osób z różnego rodzaju zaburzeniami, a nawet opóźniać rozwój demencji. Ogrody mają również wartość rehabilitacyjną. Wiele badań potwierdza, że pacjenci po zawałach serca lub udarach uznają ćwiczenia w ogrodzie za bardziej efektywne i przyjemne niż formalna terapia.

Naukowcy podkreślają także, jak niebezpieczny może być brak aktywności fizycznej – jest to czwarta najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci. Może również prowadzić do licznych problemów zarówno fizycznych jak i psychicznych. Organizacja Inteligent Health szacuje, że zwiększenie średniej aktywności fizycznej dorosłych o zaledwie 10 procent miałoby szansę opóźnić rocznie 6 tysięcy zgonów i zaoszczędzić tym samym 500 milionów funtów, które do tej pory były wydawane na ochronę zdrowia.

Ogród to idealne miejsce do regularnych ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Takie aktywności mogą zmniejszyć ryzyko demencji, chorób serca, cukrzycy, raka piersi i jelita grubego oraz różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Badania wykazują, że „umiarkowane ćwiczenia w czasie wolnym zwiększają szanse na długie życie, niezależnie od masy ciała, zwłaszcza w połączeniu z ekspozycją na środowisko naturalne”.