Borelioza – objawy i leczenie tej groźnej choroby

Borelioza to bardzo poważna, ciężka do zdiagnozowania choroba, na którą choruje coraz więcej osób. Niestety bez odpowiedniego leczenia może dawać powikłania, nawet po kilkunastu latach od zakażenia. Leczy się ją antybiotykami, ale niestety ciężko trafić na dobrego specjalistę, który jest w stanie szybko powiązać objawy z właśnie tą chorobą. Szczególnie, że objawy czasem bywają niejednoznaczne.

Jak możemy zarazić się boreliozą i jakie są jej objawy?

Borelioza jest chorobą zakaźną, przenoszoną przez kleszcze. Możemy zarazić się przez ukąszenie kleszcza, jak konkretnie? Otóż kleszcze żywią się naszą krwią. Żeby móc się najeść, wczepiają się w naszą skórę. Aplikują przy tym substancję znieczulającą, dlatego ugryzienie kleszcza jest często niewyczuwalne. Wraz z substancją znieczulającą kleszcz może nam wstrzyknąć swoją ślinę, co jest niebezpieczne, gdy kleszcz jest nosicielem choroby. W ten sposób do naszego organizmu mogą przedostać się krętki Borrelii. Ważne jest to, że im krócej kleszcz pozostaje wbity w naszą skórę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zarażenia się boreliozą. Do zakażenia dochodzi bowiem nie szybciej niż po 24 godzinach od ugryzienia przez pasożyta. Pierwszym, charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Niestety nie zawsze się on pojawia, co utrudnia diagnozowanie choroby. Kolejne objawy mogą pojawić się dopiero za kilka lub kilkanaście lat, ponieważ choroba aż tyle może być uśpiona. Objawy boreliozy możemy podzielić na neurologiczne, kardiologiczne oraz stawowe.

Diagnostyka i leczenie choroby

Gdy tylko zauważymy na swojej skórze rumień lub mamy podejrzenie, że kleszcz, który nas ukąsił zaraził nas boreliozą, natychmiast powinniśmy zgłosić się do lekarza. Im wcześniej borelioza została zdiagnozowana tym łatwiej będzie ją leczyć. Dzieje się tak, ponieważ po przejściu choroby w fazę rozsianą pojawiają się coraz to nowe objawy, dające niejasny obraz. Żeby prawidłowo zdiagnozować boreliozę wykonuje się dwa badania: test serologiczny metodą ELISA, a następnie badanie metodą Western blot. Gdy diagnoza się potwierdzi można podawać antybiotyki, które wyleczą chorobę i zapobiegną groźnym powikłaniom i dalszemu rozwojowi.