Zakażenie Escherichia coli (pałeczką okrężnicy) – objawy, metody leczenia i profilaktyka

Escherichia coli, znana też jako pałeczka okrężnicy, jest bakterią, która może przebywać w różnych częściach naszego ciała, takich jak skóra, pochwa czy jelito grube, nie wywołując przy tym żadnych oznak swojej obecności. E. coli może również być obecna w naszym jedzeniu i wodzie pitnej, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi na skutek zatrucia pokarmowego. Z drugiej strony, pałeczka okrężnicy może również powodować infekcje układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza. Jak więc radzić sobie z tym rodzajem zakażeń?

E. coli to popularna nazwa dla bakterii Escherichia coli albo pałeczki okrężnicy. W normalnych warunkach ta bakteria jest integralną częścią naturalnej flory bakteryjnej człowieka zamieszkującej jelito grube. Pełni tam wiele korzystnych funkcji. Jedną z nich jest udział w procesie rozkładania pokarmu i w produkcji niezbędnych witamin z grupy B i K. Większość odmian E. coli nie jest szkodliwa dla ludzi.

Bakterię Escherichia coli intensywnie badają naukowcy, wykorzystując ją w swoich pracach z dziedziny biotechnologii. Pałeczka okrężnicy jest bakterią powszechnie występującą w naszym otoczeniu, można ją znaleźć m.in. w glebie oraz w wodzie. Stąd zakażenie E. coli może nastąpić na wiele sposobów – poprzez przeniesienie bakterii z własnego jelita grubego, ale również przez spożywanie skażonej żywności czy wody. Symptomy zakażenia pałeczką okrężnicy mogą być niezwykle groźne dla zdrowia człowieka.