Proces starzenia jest nieunikniony, warto jednak robić rzeczy, które opóźniają jego konsekwencje, zwłaszcza te najbardziej dotkliwe. Musimy pamiętać, że mamy ogromny wpływ na swój organizm i kondycję poszczególnych narządów. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki temu możemy znacząco poprawić kondycję swojego mózgu. Wpłynie to korzystnie na naszą pamięć, zdolność koncentracji, a także poprawi jakość naszego życia.
Co przeszkadza, a co pomaga?
Zacznijmy od tych rzeczy, których nie należy nadużywać lub wręcz starać się ich unikać. I tu niemal wszystkie badania wskazują, że do tej grupy zalicza się tytoń, we wszystkich formach, w jakich jest dostępny. Na drugim miejscu jest alkohol w nadmiarze, który stanowi istotny czynnik ryzyka demencji. Co zatem robić, by utrzymać funkcję mózgu w możliwie najlepszej formie? Stosowanie ćwiczeń fizycznych w znacznym stopniu sprzyja polepszeniu się pracy mózgu. Mięśnie w ruchu pobudzają rozwój nowych komórek nerwowych i zwiększają ilość połączeń między komórkami mózgowymi. Wpływają też na plastyczność mózgu, jego wydajność, regulują poziom cholesterolu, wspomagają utrzymanie równowagi cukru we krwi i przyczyniają się do zmniejszenia stresu psychicznego. Pozytywne skutki tego ostatniego widoczne są nie tylko w samej pracy mózgu, ale kondycji całego organizmu. Obok aktywności fizycznej równie ważna jest stymulacja umysłowa. Może nią być czytanie, oglądanie filmów, uczenie się nowych rzeczy. Doskonałe będzie rozwiązywanie krzyżówek, a także wszelkie prace manualne, jak choćby robienie na szydełku czy na drutach, a także malowanie.
Zdrowa dieta i relacje międzyludzkie
Mózg lubi „dobrze” zjeść, dlatego istotne jest właściwe odżywianie, bogate w mikro elementy, dzięki którym jest on mniej podatny na demencję i inne zaburzenia poznawcze. I dlatego dieta dla mózgu powinna przede wszystkim zawierać oleje nienasycone, jak choćby oliwa z oliwek, roślinne źródła białka, ryby, orzechy warzywa i owoce. Równie ważne jest dbanie o sferę emocjonalną, która ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia i szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Harmonia i spokój będą więc sprzyjać zmniejszeniu ryzyka pogorszenia się funkcji poznawczych w starszym wieku. Nie bez znaczenie jest tu także jest pozytywne nastawienie i regularny sen. Na koniec ostatnie, choć wcale nie najmniej ważne. Silne więzi społeczne to niższe ryzyko demencji. Tym samym budowanie i rozwijanie sieci społecznych kontaktów odgrywają ogromną rolę w całym procesie przeciwdziałania przyspieszonym procesom starzenia.