Jak wiadomo, kiedy nas dopada przeziębienie, gorsze samopoczucie czy dreszcze, jesteśmy w stanie sięgnąć po różne sposoby, byleby tylko szybko przyniosły ulgę. Niezaprzeczalnie, jednym z nich są bańki lekarskie. Ta metoda, dobrze znana naszym babciom jako sposób na katar i inne dolegliwości, ma swoje korzenie nie tylko w Polsce. Zalicza się ją do terapii medycyny alternatywnej i cieszy się niemałym gronem zwolenników, choć nie brakuje i jej przeciwników. Czy jednak stawianie baniek jest skuteczne? Czy może zastępować tradycyjne leki przy poważniejszych schorzeniach? Spróbujmy dowiedzieć się więcej o plusach i minusach tej starożytnej metody.
Terapia bańkami to forma medycyny alternatywnej, której zapiski sięgają aż XVI wieku przed naszą erą. Wiadomo, że stawianie baniek ma swoje źródła na Bliskim Wschodzie, w Egipcie oraz w Chinach. Obecnie popularność tej metody rozprzestrzeniają celebryci i sportowcy z USA (na przykład podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku można było zauważyć na zdjęciach sportowców, którzy korzystali z tej terapii). W Polsce również od lat to praktyka jest dobrze znana. W zależności od regionu, bańki wykonane są ze szkła, bambusu, gliny lub silikonu.
Mechanizm działania baniek lekarskich jest dość prosty. Terapeuta umieszcza na skórze specjalnie podgrzewane kubeczki i pozostawia je tam na kilka minut, aby wywołać ssanie. Zwolennicy tej metody twierdzą, że dzięki temu efektowi osiągane są liczne korzyści, takie jak leczenie bólu, eliminowanie stanów zapalnych, poprawa krążenia, a także uczucie relaksu i dobrego samopoczucia. Niektórzy traktują tę metodę jako rodzaj masażu tkanek głębokich.
Celem stawiania baniek lekarskich jest przyciągnięcie płynów do obszaru poddawanego leczeniu, co powoduje pojawienie się na skórze przebarwień spowodowanych pękniętymi naczynkami krwionośnymi (podobnymi do siniaków). Organizm traktuje taki siniak jako nowe uszkodzenie i mózg automatycznie kieruje więcej krwi w to miejsce, stymulując naturalny proces gojenia. Niektórzy uważają, że bańki lekarskie oczyszczają pory i usuwają toksyny.
Terapię bańkami można łączyć z innymi alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak akupunktura. Bańki można stawiać na sucho (opisane wcześniej) lub na mokro (z drobnymi, kontrolowanymi nacięciami skóry). Miejsca terapii są dobierane zgodnie z leczoną dolegliwością, ale najczęściej są to plecy, klatka piersiowa, brzuch, pośladki lub nogi. Można również stosować bańki lekarskie na twarz.