Sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia? 5 porcji warzyw i owoców dziennie

Nawet małe dzieci wiedzą, że żeby być zdrowym należy jeść warzywa i owoce. Dostarczają one naszemu organizmowi niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Ale czy wiemy w jakich ilościach powinniśmy je spożywać? Otóż według dietetyków, każdy powinien zjadać przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Taka ilość wprowadzona do codziennej diety sprawi, że będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem!

Dlaczego warzywa i owoce w diecie są takie ważne?

Wszyscy lekarze i dietetycy są zgodni co do tego, że warzywa i owoce są niezwykle ważne dla naszego organizmu. Dlaczego? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Są one doskonałym źródłem witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych, bez których nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Bardzo często zawierają substancje, które mogą nas ochronić przed zachorowaniem na poważne choroby. Co ważne, wspierają również prawidłową pracę układu pokarmowego, a także poprawiają naszą odporność. Jest to niezwykle istotne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to łatwiej o przeziębienie i infekcje wirusowe.

Pod jaką postacią spożywać warzywa i owoce?

Nie musimy jeść surowych warzyw i owoców. Żeby dieta była zróżnicowana warto wprowadzać do niej warzywa i owoce w różnych postaciach. Oczywiście jako porcję możemy potraktować jabłko zjedzone na podwieczorek. Liczyć się jednak będą również soki owocowe i warzywne. Ciekawym sposobem podania warzyw i owoców są różnego rodzaju smoothie i przeciery. Jako porcję warzyw możemy też potraktować sałatkę, którą zjedliśmy do obiadu, czy też każdą inną potrawę, która zawiera warzywa. Jeśli chodzi o ilości tych produktów w diecie, na pierwszym miejscu powinniśmy postawić warzywa, dopiero później owoce. Te pierwsze zawierają w sobie mniej cukrów, więc są zdrowsze. Co ciekawe, jako porcja warzyw będzie się również liczyć zupa warzywna zjedzona na obiad. Najważniejsze, żebyśmy wyrobili sobie nawyk częstego spożywania warzyw i owoców. Gdy przyzwyczaimy do tego nasz organizm i zrezygnujemy z żywności wysoko przetworzonej, właśnie na rzecz tych produktów, nasz organizm po czasie sam będzie się ich domagać.