Podróż przez zawiłości refluksu żołądkowo-przełykowego – przyczyny, objawy i naturalne metody leczenia

Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem, które charakteryzuje się różnymi nieprzyjemnymi doznaniami takimi jak zgaga, pieczenie w przełyku oraz ból brzucha. Jest to dolegliwość często spotykana we współczesnym świecie, która potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Większość lekarzy przyzwyczajonych jest do zalecania pacjentom leków farmaceutycznych, których głównym zadaniem jest redukcja objawów. Czy jednak można skutecznie zwalczyć refluks za pomocą metod naturalnych?

Choroba refluksowa przełyku, znana także jako GERD (Gastroesophageal Reflux Disease), wywołuje problemy żołądkowo-jelitowe, które są konsekwencją rzucania kwaśnej treści pokarmowej z powrotem do przełyku. Zazwyczaj jest to efekt niewłaściwego działania mechanizmów ruchowych żołądka oraz nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. W trakcie zdrowego procesu trawienia dolny zwieracz przełyku otwiera się, umożliwiając pokarmowi dostęp do żołądka, a następnie zamyka się, blokując w ten sposób powrót pokarmu i kwasów żołądkowych do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku jest osłabiony lub rozluźniony, dochodzi do refluksu żołądkowego – zawartość żołądka wraca do przełyku.

Refluks to choroba przewlekła, która bez odpowiedniego leczenia, może ewoluować w zaawansowaną postać choroby refluksowej. Ta z kolei, prowadzi do zapalenia przełyku, a w niektórych przypadkach może być prekursorem nowotworu. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia refluksu. Sygnały ostrzegawcze, takie jak nudności, zgaga, pieczenie w gardle czy uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku powinny skłonić nas do natychmiastowej konsultacji z lekarzem specjalistą albo terapeutą naturalnej medycyny i natychmiastowego podjęcia terapii. Wspierając proces leczenia, można samodzielnie łagodzić objawy chorobowe dzięki prawidłowo dobranemu jadłospisowi oraz dostępnym bez recepty medykamentom.

Do typowych oznak refluksu należą:
uczucie pieczenia w klatce piersiowej (zgaga), najczęściej po posiłku, które może nasilać się nocą;
ból w klatce piersiowej;
problemy z połykaniem;
zwracanie pokarmu lub kwasu;
uczucie ucisku w gardle.

Prosta strategia anty-refluksowa
Różnorodne metody domowe mają na celu złagodzenie uciążliwych objawów refluksu. Obejmują one, oprócz zmiany diety, dbanie o prawidłową posturę ciała i unikanie stresu.