Paciorkowiec u najmłodszych – jakie są symptomy, jak przebiega diagnostyka i jakie antybiotyki są stosowane?

Paciorkowce mogą powodować różnorakie dolegliwości u dzieci, począwszy od łagodnych infekcji, a skończywszy na zagrażających życiu chorobach. Paciorkowiec ropny (Streptococcus pyogenes) jest odpowiedzialny za szereg chorób, takich jak szkarlatyna, zapalenie ucha czy angina. Z kolei Streptococcus agalactiae (GBS) jest przyczyną zakażeń okołoporodowych, natomiast pneumokoki wywołują między innymi zapalenie płuc i sepsę. Dlatego też bardzo często podejmuje się testy na obecność paciorkowca u dziecka. Jakie środki farmaceutyczne są wykorzystywane w procesie leczenia takich zakażeń?

Czy paciorkowiec stanowi zagrożenie dla dzieci? Paciorkowce to grupa bakterii, z której niektóre gatunki są typowo chorobotwórcze, podczas gdy inne stanowią naturalną mikroflorę organizmu człowieka. Dzieci są szczególnie narażone na infekcje paciorkowcem, ponieważ ich układ odpornościowy jeszcze nie jest w pełni rozwinięty.

Paciorkowiec może wywoływać u dzieci różnego rodzaju infekcje, zarówno te łagodne, jak i te o ciężkim przebiegu, zagrażające życiu. Przebieg tych chorób uzależniony jest od ogólnego stanu zdrowia dziecka oraz specyficznego gatunku bakterii.

Streptococcus pyogenes, inaczej paciorkowiec ropny, jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego u najmłodszych. Do chorób tych należą między innymi: angina ropna (paciorkowcowa, bakteryjna), szkarlatyna oraz zapalenie ucha środkowego.

Częstym zjawiskiem jest występowanie anginy paciorkowcowej u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jest to spowodowane tym, że duże grupy dzieci w zamkniętych przestrzeniach sprzyjają rozprzestrzenianiu się infekcji. Paciorkowiec w gardle jest rzadko spotykany u dzieci poniżej 3 roku życia.

W przypadku podejrzenia paciorkowcowego zapalenia gardła u dziecka należy zwrócić uwagę na następujące objawy: silny ból gardła, złe samopoczucie i gorączka, bóle głowy, biały wysięk w gardle i powiększone migdałki. Często angina paciorkowcowa u dzieci manifestuje się również bólem brzucha. Z kolei szkarlatynę u dziecka można podejrzewać, jeśli wystąpią takie objawy jak: ból gardła, gorączka, tzw. „malinowy język” oraz drobna, czerwona wysypka na skórze.