Jakie są przyczyny i jak sobie radzić z nieświeżym oddechem?

Nieświeży oddech to wstydliwy i kłopotliwy problem. Mogą się z nim zmagać również osoby, które regularnie dbają o higienę jamy ustnej, zgodnie z zaleceniami dentystów. Jak się okazuje, nie tylko zęby mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. Problem ten może leżeć zdecydowanie głębiej. Żeby móc walczyć z nieświeżym oddechem przede wszystkim musimy dojść do tego co go powoduje. Jeśli zlikwidujemy przyczynę, sam problem również zniknie. Sprawdź jakie są przyczyny nieświeżego oddechu i jak można z tym walczyć.

Podstawowe przyczyny nieświeżego oddechu

Pierwszą i najbardziej oczywistą przyczyną nieświeżego oddechu jest oczywiście nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli poczuliśmy, że nasz oddech jest nieprzyjemny, najpierw musimy się zastanowić czy odpowiednio dbamy o nasze zęby i jamę ustną. Zęby powinniśmy szczotkować dokładnie, przynajmniej 3 razy dziennie. Dentyści zalecają mycie zębów po każdym posiłku. Jeśli nie jest to możliwe, możemy sięgnąć po gumę do żucia lub płyny do płukania jamy ustnej. Oprócz dokładnego mycia zębów, powinniśmy również nitkować przestrzenie międzyzębowe. To właśnie w nich najczęściej gromadzą się resztki jedzenia, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Podczas mycia zębów nie możemy zapominać też o czyszczeniu języka. Możemy to robić specjalną końcówką w szczoteczce do zębów. Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy też chodzić do dentysty w celu zrobienia przeglądu i usunięcia kamienia nazębnego. Musimy pamiętać o tym, że próchnica i chore zęby mogą być przyczyną nieświeżego oddechu.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieświeży oddech może powodować również zła dieta. Są produkty, które pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach. Są to na przykład cebula czy czosnek, które mają intensywny zapach, który w jamie ustnej pozostaje na dłuższy czas. Nieświeży oddech powoduje również palenie tytoniu, a także nadmierna suchość w ustach. Kolejną przyczyną mogą być infekcje jamy ustnej lub górnych dróg oddechowych. Istnieją też inne choroby, które powodują nieprzyjemny zapach z ust, na przykład zaburzenia metaboliczne czy refluks. Przewlekły nieświeży oddech ma swoją nazwę. To schorzenie nazywamy halitozą. W aptekach są nawet dostępne preparaty, które pomogą nam się z nią uporać.