Czy warto kupić parownicę do ubrań? Wady i zalety tego sprzętu

Przeraża Cię ilość prasowania, którą systematycznie odkładasz na bok? Masz dosyć stania przy desce z żelazkiem w ręku? Mam dla Ciebie doskonałą wiadomość. Klasyczne żelazko możesz wymienić na parownicę, która w kilka minut wyprasuje, odświeży i usunie brzydkie zapachy z ubrań. Brzmi fantastycznie? Też tak myślimy. Tylko czy w rzeczywistości tak to działa? Dzisiaj przyjrzymy się parownicom do ubrań, które od jakiegoś czasu zyskują na popularności. Zastanawialiście się kiedyś, jak działa ten sprzęt i jakie posiada funkcje? Dzisiaj kilka słów na temat zalet i wad parownic.

Jak działają parownice do ubrań?

Parownica do ubrań to niewielki sprzęt, który na ogół zajmuje mniej miejsca niż żelazko. Wyglądem przypomina ssawkę od odkurzacza, ale zamiast zasysać, wyrzuca z siebie parę. Parownice mają poręczny uchwyt, żeby było nam wygodnie je trzymać, oraz specjalny pojemnik, który musimy napełnić wodą, żeby osiągnąć oczekiwane działanie. Cały sprzęt działa w ten sposób, że pobiera wodę z pojemnika i podgrzewa ją aż do powstania pary wodnej. Gdy parownica zaczyna wytwarzać parę musimy przyłożyć ją do ubrania i wykonywać płynne ruchu w górę i w dół. Dzięki wytworzonej parze ubrania w krótkim czasie będą wyprasowane i pozbawione zagnieceń. Jakie jeszcze funkcje posiadają parownice? Otóż gorąca para, którą wytwarzają, ma właściwości antybakteryjne. Usuwa bakterie i roztocza nagromadzone na odzieży. Pozwala także na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z tkanin. Co ciekawe, najlepsze sprzęty są w stanie poradzić sobie nawet z zapachem dymu tytoniowego.

Zalety i wady parownic

Parownice są bardzo proste w obsłudze. Dodatkowo są niewielkie i lekkie, dzięki czemu z łatwością zmieszczą się do bagażu wakacyjnego. Istnieją oczywiście większe parownice stacjonarne, których możemy używać w domu. Dodatkowo używanie parownic jest bardzo wygodne. Nie jest nam potrzebna deska do prasowania, ani inne dodatkowe akcesoria. Również ich cena jest atrakcyjna. Oczywiście są droższe modele, ale dobrą parownicę możemy kupić w cenie średniej jakości żelazka. Jakie są zatem wady tego typu sprzętów? Żelazko daje zdecydowanie lepsze efekty w prasowaniu. Samą parownicą nie wyprasujemy aż tak dokładnie koszuli, czy spodni wizytowych. Niektóre modele są również bardzo podatne na osadzanie się kamienia. Dodatkowo jest to sprzęt bardziej awaryjny niż zwykłe, klasyczne żelazko.