Analiza przyczyn stałego i intensywnego bólu brzucha

Określenie źródła problemy z bólem brzucha może okazać się wyzwaniem diagnostycznym. Możliwość promieniowania dyskomfortu w różnych partiach jamy brzusznej – od dolnej po górną, oraz na obie strony ciała, znacznie komplikuje proces identyfikacji przyczyny. Wiele dolegliwości związanych z bólem brzucha i żołądka jest wynikiem niewłaściwej diety, problemów trawiennych czy alergii na niektóre pokarmy. Dyskomfort w dolnej części brzucha może wskazywać na ginekologiczne lub moczowe schorzenia. Ból tej części ciała może różnić się charakterem – bywa kłujący, rozproszony, tępy, a nawet może promieniować do lewej lub prawej strony ciała.

Persistujący ból brzucha to sygnał, który należy potraktować poważnie. Najczęściej jego przyczyną są problemy z trawieniem albo złe nawyki żywieniowe. W takich sytuacjach czujemy nieprzyjemne ściskanie i ucisk w jamie brzusznej, które nasilają się po spożyciu posiłku. Często towarzyszą temu dolegliwości jelitowe, poczucie ciężkości i uczucie pełności. Nieprzyjemne objawy, takie jak nadmierne gazy i wzdęcia, są również często obecne. Skurcze jelit mogą być niezwykle mocno odczuwalne i bywają nazywane kolką jelitową. Ból brzucha, który pojawia się z uporem, jest często wynikiem błędów dietetycznych, na przykład po spożyciu tłustych, smażonych lub trudnostrawnych pokarmów oraz alkoholu. Natomiast produkty mleczne mogą nasilać dolegliwości ze strony trzustki.

Ból w dolnej części brzucha zazwyczaj ustępuje kilka godzin po spożyciu posiłku, a także po zażyciu leków rozkurczowych czy picie herbatki wspomagającej trawienie i ziół łagodzących niestrawność. Niektóre osoby reagują na stres bólem brzucha. U kobiet, dyskomfort w dolnej partii jamy brzusznej jest często związany z cyklem miesiączkowym i zespołem PMS (napięcie przedmiesiączkowe).

Gdy pacjent skarży się na stały ból brzucha, należy rozważyć możliwość występowania alergii pokarmowej. Pojawia się ona najczęściej po spożyciu określonego pokarmu, na przykład mleka lub produktów mlecznych. Często jest przyczyną bólu brzucha u dzieci. Objawami tej dolegliwości są wymioty, biegunki, bolesny i wzdęty brzuch, zaparcia, a nawet krwawienie z przewodu pokarmowego. Czasami alergia pokarmowa może powodować wysypkę na skórze, która może swędzieć. Ból brzucha towarzyszący zatruciu pokarmowemu jest dość uciążliwy, a dodatkowo często występują wtedy również biegunki i wymioty.