Podwójna szczepionka przeciw Covid-19: Niemiec został zaszczepiony 217 razy i badania pokazują skutki

Mieszkaniec Niemiec, który osiągnął wiek 62 lat, zdecydował się na przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19 aż 217 razy. Czynił to pomimo tego, że nie było to powiązane z jakimikolwiek badaniami klinicznymi i stanowiło sprzeczność z krajowymi wytycznymi dotyczącymi szczepień. Próbowano ustalić, w jaki sposób takie działanie wpłynęło na stan jego zdrowia.

Człowiek ten, będący rezydentem Magdeburga, poddał się procedurze szczepienia przeciwko koronawirusowi w liczbie 217 razy, a wszystko to miało miejsce w okresie 29 miesięcy.

Niezwykłość tego przypadku skłoniła uczonych z Uniwersytetu Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze do opublikowania artykułu na ten temat w medycznym periodyku „The Lancet Infectious Diseases”. Podkreślili oni, że tzw. „hiperszczepienie” tego 62-latka odbywało się poza ramami badań klinicznych i było sprzeczne z narodowymi zaleceniami dotyczącymi szczepień.

Nawet prokuratura wykazała zainteresowanie tym nietypowym przypadkiem. Urzędnik z Magdeburga zgromadził dowody na 130 szczepień i wszczął dochodzenie w sprawie potencjalnego oszustwa, choć mężczyźnie nie postawiono jakichkolwiek formalnych zarzutów.

„Dowiedzieliśmy się o jego sytuacji z artykułów prasowych. Nawiązaliśmy z nim kontakt i zaprosiliśmy go na różne testy w Erlangen. Wyraził dużą chęć udziału” – wyjaśnia dr Kilian Schober z Instytutu Mikrobiologii, który opublikował informacje na stronie uniwersytetu.

Na badania przekazał próbki krwi i śliny, a naukowcy dokonali również analizy jego wcześniejszych próbek krwi. Co ciekawe, podczas badań 62-latek zdecydował się na przyjęcie kolejnej dawki szczepionki na własne życzenie.