Nowa lista leków refundowanych: Cukrzyków i sercowców czeka niemiła niespodzianka od 1 listopada

Od pierwszego listopada br. obowiązywać będzie zaktualizowana lista leków refundowanych. Wykaz ten, jak co roku, zawiera szereg nowych terapii. Niestety, niektóre nowoczesne środki farmakologiczne stosowane w leczeniu cukrzycy i niewydolności serca stracą swój status refundowany. Szczególnie dotkliwe może okazać się wycofanie refundacji dla dwóch rodzajów flozyn oraz jednej z terapii wykorzystywanej w leczeniu raka prostaty.

Właśnie opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia nowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 listopada 2023 r., nie obejmuje już ważnych medykamentów dla chorych na cukrzycę i niewydolność serca, które do tej pory cieszyły się refundacją. To konkretnie o dapagliflozynę i kanagliflozynę. Pacjentom pozostało kilka dni na zrobienie zapasów tych leków przy zachowaniu dotychczasowej ceny, lub odbiór darmowy dla osób po 65. roku życia.

Producent dapagliflozyny (pakowanej w opakowania po 30 tabletek) zapewnia, że podjął już kroki w celu przywrócenia refundacji dla tego leku. Należy jednak pamiętać, że nie są to procedury szybkie. W międzyczasie obiecał obniżkę ceny preparatu.

Ministerstwo Zdrowia odniosło się do nowości na liście refundacyjnej. W dniu 31 października 2023 r. wygasa decyzja o objęciu refundacją i ustaleniu ceny dla dwóch z trzech obecnie refundowanych leków z grupy doustnych leków przeciwcukrzycowych – flozyn:

Forxiga, dapagliflozinum, 10 mg, tabl. powl., 30 tabl., GTIN: 05909990975884, producent AstraZeneca AB,
Invokana, canagliflozinum, 100 mg, tabl. powl., 30 tabl., GTIN: 05909991096106, producent Janssen-Cilag International NV.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia przyczyny tej sytuacji dla każdego z wymienionych leków.

„AstraZeneca AB nie złożyła wniosków o kontynuację refundacji na kolejny okres obowiązywania ww. leku Forxiga we wszystkich dotychczas obowiązujących wskazaniach (cukrzyca, przewlekła niewydolność serca, przewlekła choroba nerek)” – wyjaśnia MZ.

W odniesieniu do leku Invokana, Ministerstwo Zdrowia podaje, że „wniosek o kontynuację refundacji złożony przez Janssen-Cilag International NV (…) nie spełniał natomiast warunków określonych przepisami art. 13 ust. 2 1 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków (…), który jednoznacznie wskazuje maksymalną cenę leku wnioskowanego do objęcia refundacją w przypadku upłynięcia jego okresu wyłączności rynkowej”.

Ministerstwo podkreśla, że „nie ma prawnych możliwości kontynuowania refundacji tych leków od 1 listopada 2023 r.”