Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy?

Dla wszystkich rodziców, bezpieczeństwo dziecka powinno być najważniejsze. Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczne podróżowanie autem, powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości fotelik samochodowy. Ale jak wybrać najlepszy, spośród wielu modeli dostępnych na rynku? Decydując się na kupno fotelika samochodowego, musimy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę?

Podstawowe kryteria wyboru fotelika samochodowego

Wybierając fotelik samochodowy dla swojej pociechy, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Model, na który się zdecydujemy koniecznie musi posiadać niezbędne atesty i certyfikaty. To właśnie one świadczą o tym, że produkt spełnia wszelkie wymogi.  Przede wszystkim fotelik powinien posiadać specjalną homologację ECE, czyli Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest jakość i wykonanie fotelika. Powinien być naprawdę solidny. Musimy pamiętać, e to właśnie on ma chronić zdrowie i życie naszego dziecka, w przypadku nagłego zdarzenia drogowego. Foteliki dzielą się na kilka kategorii wagowych. Musimy je dobrać indywidualnie do swojej pociechy i jej gabarytów. Oprócz tego warto sprawdzić, czy fotelik posiada regulowane siedzisko oraz pasy. Możemy też zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonany fotelik i czy ma zdejmowany pokrowiec. Bardzo istotną kwestią jest również metoda montowania fotelika i to czy posiada on ISOFIX.

Przepisy dotyczące przewożenia dziecka w foteliku

Przepisy drogowe w naszym kraju dosyć restrykcyjnie regulują kwestie przewożenia dziecka w foteliku. Wszystkie dzieci poniżej 3 roku życia mogą jeździć autem wyłącznie w foteliku i pasach bezpieczeństwa. Na przednim siedzeniu, bez fotelika nie może siedzieć dziecko poniżej 150 cm wzrostu. Jeśli nasza pociecha ma więcej niż 135 cm wzrostu i nie mieści się już w dostępnych fotelikach, może podróżować autem jedynie na tylnej kanapie. Również w przepisach znajdziemy wzmiankę o tym, że fotelik musi być odpowiednio dopasowany do wagi i wzrostu oraz wieku dziecka.