Czy tłuszcz jest niezdrowy? Jakiego oleju używać w kuchni?

W ostatnich latach pojawiła się coraz więcej informacji na temat wpływu tłuszczów na zdrowie człowieka. Większość osób, które dbają o siebie wie, że tłuszcze są wysokokaloryczne i należy ograniczyć je w swojej diecie. Jednak czy wskazane jest całkowite wykluczenie tego makroskładnika z codziennej diety?

Tłuszcze zdrowe czy niezdrowe?

Tłuszcze, podobnie jak węglowodany, dzielimy potocznie na te „zdrowe” i „niezdrowe”. Za niekorzystne dla organizmu uznaje się kwasy tłuszczowe nasycone, które występują przede wszystkim w tłuszczu odzwierzęcym, na przykład w tłustym mięsie czy smalcu. Ich nadmierna podaż w diecie prowadzi do podwyższenia poziomu złego cholesterolu we krwi, a w konsekwencji do rozwoju chorób układu krwionośnego, takich jak chociażby miażdżyca. Z kolei za zdrowe uznawane są tłuszcze nienasycone, występujące głównie w olejach roślinnych. Najważniejsze z nich to kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które wpływają korzystnie zarówno na pracę układu krwionośnego, jak i odpornościowego czy nerwowego. Chociaż tłuszcz jest wysokokaloryczny, to nadal pozostaje potrzebny w diecie każdego człowieka. Należy dążyć jednak do tego, aby w jadłospisie dominował ten zdrowy tłuszcz, czyli tłuszcz pochodzenia roślinnego. Jaki więc wybrać?

Jaki olej stosować w kuchni?

Wiele osób, przeglądając sklepowe półki, zadaje sobie to pytanie: co wybrać – olej słonecznikowy czy rzepakowy? Oba produkty są źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych i oba nadają się do obróbki cieplnej. Jeśli jednak pragniemy stosować w kuchni najkorzystniejszy dla zdrowia olej roślinny, to wybór powinien paść na olej rzepakowy. Dlaczego?

  • Olej rzepakowy zawiera większą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • posiada optymalną proporcję kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 (2:1), natomiast olej słonecznikowy zawiera te substancje w proporcji 136:1,
  • zawiera więcej witamin, w tym prowitaminę A, witaminę K i witaminę E.

Olej rzepakowy jest polecany zarówno do przyrządzania potraw na zimno, jak i do gotowania, smażenia czy pieczenia. Należy bowiem do tłuszczów stabilnych. Dzięki wysokiej zawartości naturalnych przeciwutleniaczy, używany zgodnie z zasadami, pozostaje zdrowym źródłem kwasów tłuszczowych. Olej z rzepaku wypada lepiej również w porównaniu z oliwą z oliwek. Choć to właśnie oliwa z oliwek cieszy się większą sławą, to pod względem składu korzystniejszy dla zdrowia pozostaje olej rzepakowy, który:

  • zawiera większe ilości kwasów omega 3,
  • zawiera mniejsze ilości kwasów nasyconych,
  • ma lepszą proporcję kwasów omega 6 do omega 3.

W kuchni olej rzepakowy sprawdza się także lepiej niż olej kokosowy (zawierający głównie kwasy tłuszczowe nasycone) czy mniej popularny olej ryżowy (nie zawierający w swoim składzie kwasów omega 3).

Dowiedz się więcej o oleju rzepakowym!

Wiedząc, że tłuszcze stanowią ważną część dobrze zbilansowanej zdrowej diety oraz, że to właśnie olej rzepakowy jest najlepszym tłuszczem do stosowania w kuchni, warto przyjrzeć mu się nieco bliżej i pozwać wszystkie zalety tego szczególnego produktu. O składzie, właściwościach i możliwym zastosowaniu oleju z rzepaku przeczytamy więcej na stronie kampanii „Olej rzepakowy skarbem Europy”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zalet tego pospolitego w opiniach większości Polaków oleju jadalnego.