Zmiana planów dotyczących działki na Odolanach – priorytetem teraz jest szkoła, a nie Kościół

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, postanowił przewartościować ustalone wcześniej priorytety w kontekście zagospodarowania działki na Odolanach. Zgodnie z jego oświadczeniem, wyższość w tej kwestii odgrywa obecnie potrzeba budowy szkoły. W związku z tym, planowane przekazanie terenu na rzecz archidiecezji zostanie anulowane.

Serwis Wyborcza.pl podał w piątek informację, iż warszawska kuria miała zapłacić za półhektarową działkę na Odolanach jedynie tysiąc złotych rocznie. Chociaż pierwotnie teren ten był przeznaczony na budowę placówki edukacyjnej, to ratusz warszawski zdecydował o jego oddaniu Kościołowi. Dodatkowo, arcybiskupstwo miało otrzymać 99-procentową bonifikatę.

Podczas sobotnich rozmów na platformie X, prezydent Trzaskowski podkreślił konieczność redefinicji priorytetów. Stwierdził, że nie ma możliwości przekazania działki na cele sakralne, dopóki nie zostanie ustalone miejsce dla planowanej szkoły. Poinformował również o zbliżającym się uchyleniu zarządzenia dotyczącego przekazania działki, które znajduje się w okolicach skrzyżowania ulic Grodziskiej i Sowińskiego.

Według informacji uzyskanych przez Wyborcza.pl, pierwotnie planowano tam budowę nowej szkoły. Jednakże w czerwcu 2018 roku Rada Warszawy zdecydowała się na oddanie tego terenu kurii warszawskiej jako formy rekompensaty za grunty, które Kościół stracił po wojnie. Wbrew protestom lokalnych władz, podział geodezyjny działki oraz ustalenie warunków zabudowy dla kościoła nastąpiło w 2019 roku.

Wiceprezydent Tomasz Bratek 29 listopada podpisał zarządzenie o przekazaniu części tej działki do wieczystego użytku przez kurie. Serwis Wyborcza.pl poinformował, że wartość półhektarowej działki została oszacowana przez ratusz na 36,1 miliona złotych.