Walka o dominację w kosmosie

Dobra wiadomość gospodarcza z kraju jest taka, że Polska stara się w jakimś stopniu uczestniczyć w poczynaniach SpaceX i Elona Muska. Polska podpisała umowy z kalifornijską firmą Virgin Orbit, która jest mniejszą wersją Virgin Group, zajmującą się umieszczaniem na orbicie okołoziemskiej małych satelitów.

SatRevolution to twórca konstelacji satelitarnych. Dzięki podpisaniu umowy stała się elementem misji LauncherOne. Jest to misja międzynarodowa z uczestnictwem Polski. Tym samym możemy być spokojni, że Elon Musk i SpaceX nie będą jedynymi twórcami w obszarze działań w przestrzeni kosmicznej. Polscy naukowcy również będę eksploatować kosmos.

LauncherOne bowiem wysłało w kosmos 10 CubeSat – małych satelitów kosmicznych. STORK zakłada umieszczenie w kosmosie 14 małych satelit zbierające dane z zakresu nauk rolniczych oraz energetycznych. Warto wspomnieć o misji Polish Mission to Mars, która jest zaraz obok misji firmy SpaceX Elona Muska, jednym z technologicznych osiągnięć cywilizacji.

O Elonie Musku i SpaceX słyszał niemalże każdy, a na pewno miłośnik przedsięwzięć kosmicznych. W mediach jest o nim głośno. Stał się niejako ikoną kosmosu i podboju Marsa. Czerwona planeta jednak nie jest oblegana tylko przez Amerykanów. Polacy też mają w tym swoje zasługi, a nawet odrębną misję kosmiczną. Warto wiedzieć jaki udział ma Polska w podboju kosmosu.

Virgin orbit jest firmą z Wrocławia, która zajmuje się od lat rewolucjami małych satelitów. Podpisana umowa dodaje do łańcucha dostaw kosmicznych kolejne ogniwo, jaki są satelity STORK. Polska na miarę swoich możliwości goni SpceX Elona Muska. Polska może jest mniej znana z działań na rzecz rozwoju przedsięwzięć kosmicznych, jednak warto pamiętać, że też bierzemy w tym udział, tylko może z mniejszym rozgłosem. To dobry znak, ponieważ sugeruje niezależność myśli naukowej z obszaru kosmosu, od myśli amerykańskich wynalazców. Konstelacje satelitarne są mocnym ogniwem Polskich naukowców zajmujących się kosmosem.