Trądzik jako jedna z najpowszechniejszych dermatoz: charakterystyka, przyczyny i metody leczenia

Trądzik jest jednym z najczęściej występujących schorzeń skóry, znanym również jako dermatoza. Zmiany trądzikowe są obserwowane u niemal wszystkich ludzi w pewnym momencie ich życia. Wskazuje się, że aż 80-95% młodzieży zmaga się z trądzikiem pospolitym. Taka przypadłość ma niekorzystny wpływ nie tylko na estetykę i stan skóry, ale również na samopoczucie psychiczne. Trądzik może mieć wiele różnych odcieni i nasilenia, a także może obejmować jeden lub kilka obszarów ciała. Istnieje wiele potencjalnych źródeł trądziku, począwszy od niewłaściwości hormonalnych, przez złe nawyki żywieniowe, a skończywszy na nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Niniejszy artykuł krótko przedstawia m.in. typy trądziku, przyczyny jego występowania, symptomy oraz metody leczenia trądziku pospolitego.

Trądzik pospolity (acne vulgaris), inaczej nazywany trądzikiem zwyczajnym, to przewlekła choroba skóry wywołana przez różnorodne czynniki, takie jak zaburzenia hormonalne czy stres. Trądzik jest uznawany za najbardziej powszechną chorobę skóry. Istnieje kilka rodzajów trądziku, a zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony, trądzik zwyczajny, dotyka niemal wszystkich osób w wieku 11-30 lat. Mówiąc o tym schorzeniu mamy na myśli mieszki włosowe i gruczoły łojowe przywłosowe.

Według najnowszych badań, trądzik jest chorobą skóry o charakterze zapalnym, która manifestuje się nieestetycznymi zmianami trądzikowymi w postaci zapalnych wyprysków, które są widoczne jako czerwone guzki oraz pustule wypełnione ropą.

W 90% przypadków zmiany trądzikowe rozwijają się na twarzy, szczególnie w tzw. strefie T, która obejmuje: czoło, nos i jego okolice oraz brodę. Trądzik może również pojawiać się na klatce piersiowej, między łopatkami i na plecach, tzn. w obszarach podatnych na łojotok.

Trądzik pospolity głównie dotyka nastolatków i młodych dorosłych w wieku od 18 do 35 lat. Chociaż czasem może pojawić się także u osób w wieku 40-50 lat. Zmiany trądzikowe, które pojawiają się po 25 roku życia, są klasyfikowane jako trądzik dorosłych lub trądzik późny. Statystyki pokazują, że cierpi na niego około 54% kobiet i około 40% mężczyzn.