Republika Dominikany wprowadza zakaz sprzedaży delfinów na rzecz ochrony tych ssaków

Ric O’Barry’s The Dolphin Project, organizacja z najdłuższym stażem działalności na rzecz ochrony delfinów przetrzymywanych w niewoli na całym świecie, poinformowała, że Republika Dominikany uchwaliła rezolucję, która zabrania handlu tymi ssakami.

Jak podano na oficjalnej stronie internetowej organizacji, nowe regulacje wydane przez Ministerstwo Środowiska i Zasobów Naturalnych Republiki Dominikany nie wykluczają hodowli dużej liczby delfinów. Jednakże zakup oraz sprzedaż tych morskich zwierząt zostały całkowicie zakazane. Ten krok znacząco ogranicza możliwość rozwoju nowych placówek eksploatujących te zwierzęta.

„Cieszymy się z decyzji Ministerstwa. To wielki krok naprzód dla lokalnych obrońców praw delfinów, którzy poświęcają się ich ochronie”, – czytamy w oficjalnym komunikacie organizacji na stronie internetowej. „Dolphin Project apeluje do rządu o przedłużanie okresu obowiązywania tych przepisów na czas nieokreślony oraz o eliminowanie wszelkich działań prowadzących do eksploatacji delfinów, takich jak programy pływania z tymi ssakami, które są nadal utrzymywane w niewoli dla zysku”.

Zainicjowany w Dniu Ziemi w 1970 roku, The Dolphin Project nadal jest liderem w działaniach na rzecz zwalczania przetrzymywania delfinów w niewoli, promuje rehabilitację tych zwierząt i ich uwolnienie.

Podczas obchodzenia kolejnej rocznicy Dnia Ziemi, Ric O’Barry apelował w swoim liście: „Zachęcamy do dalszego udostępniania naszych wpisów na blogu i postów na mediach społecznościowych. Prosimy również o rozważenie wsparcia Projektu Dolphin poprzez regularne donacje oraz mobilizowanie innych do podjęcia akcji NIE kupię biletu na pokaz delfinów”.

„Razem osiągnęliśmy wiele w walce przeciwko znęcaniu się nad delfinami” – zauważył O’Barry – „i nie zamierzamy przestawać”.