Perły Krety: przegląd najbardziej uroczych plaż greckiej wyspy

Elafonisi to malutka wyspa u południowo-zachodnich wybrzeży Krety. To tu znajduje się jedna z najbardziej spektakularnych plaż w Europie – zachwycająca różowym piaskiem i turkusowymi wodami Morza Śródziemnego. Dostęp do niej jest możliwy pieszo, przechodząc przez płytką lagunę. Elafonisi to obszar o unikalnym charakterze przyrodniczym – można tu spotkać wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Wody zatoki są nieskazitelnie czyste, a przy plaży znajdują się punkty umożliwiające wynajem leżaków oraz parasoli.

Na półwyspie Imeri Gramvoúsa znajduje się kolejne przepiękne miejsce – laguna i plaża Balos. Ten obszar chroniony stanowi naturalne siedlisko rzadko spotykanych gatunków fauny i flory. Kolor wody w lagunie Balos, zmieniający się od turkusowego przez błękit i szafir aż po głęboką zieleń, przyciąga turystów z całego świata. W pobliżu plaży, na stromych klifach wznosi się XVI-wieczny wenecki fort.

Plaża Stavros położona jest na północnym krańcu półwyspu Akrotiri. Ta szeroka, piaszczysta plaża cieszyła się popularnością już wiele lat temu – to tu kręcono sceny do filmu „Grek Zorba”. Przy plaży znajduje się wiele rodzinnych tawern serwujących lokalne przysmaki, a także pozostałości starego miasta warownego oraz jaskinia, które były miejscem kultu Minojczyków.