Ciekawostki o czyżu pospolitym – małym wojowniku przyrody

Rozważmy na chwilę ptaka o nazwie czyż pospolity. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, wykazuje on niezwykłą odwagę i determinację. Dzięki swemu duchowi walki, jest nawet zdolny do stawiania czoła ptakom dużo większym od siebie – jak grubodziobowi, który jest trzykrotnie większy. Kiedy tylko zawita do karmnika, natychmiast demonstruje swoje przywódcze zdolności. Czyż pospolity, znanym też jako czyżyk, imponuje swoim autorytetem i brawurą, skutecznie pokonując wielu przeciwników. Jego złociste pióra i elegancka czarna czapka nadają mu wyjątkowe powabu, przypominając nas o wielkim Napoleonie, który pomimo swojego niewielkiego wzrostu, pozostawił niezapomniane ślady w historii.

Czyż pospolity, inaczej zwany czyżykiem (Spinus spinus), charakteryzuje się intensywnie żółtym upierzeniem, które na tle białego śniegu wydaje się wręcz „złotym ptakiem”. Szczególnie samce przez cały rok prezentują jaskrawożółte pióra. Na ich czołach znajduje się czarna plama, która rozciąga się pod dziobem, tworząc niejako śliniak. Ich brzuch ozdobiony jest pionowymi, brązowymi kreskami, a poniżej mostka widnieje białe upierzenie. Grzbiet mają oliwkowozielony z ciemnymi paskami. Skrzydła są całe czarne z żółtymi końcówkami, które tworzą charakterystyczne żółte lusterko. Samice mają mniej kontrastowe upierzenie na głowie w porównaniu do samców. Przyglądając się tułowiu i głowie samic, można zaobserwować spójną całość – upierzenie tych części ciała wygląda jakby były łuskowane, nieco przypominając gady. Ogon u wszystkich czyżyków kończy się dwoma wyraźnie dłuższymi sterówkami, które tworzą trójkątną lub „V” kształtną przestrzeń.

Czyżyki są doskonale przystosowane do swojego trybu życia dzięki swemu krótkiemu, lecz szpiczastemu dziobowi. Umożliwia im to wyłuskiwanie bardzo małych ziaren takich drzew jak brzoza, olcha czy nawet tuj. Choć warto im podać baźkę prosa w karmnikach, nie jest to konieczne do przyciągnięcia tych ptaków do naszego podwórka. Słonecznik również stanowi dla nich smakowitą przekąskę. Ciało czyżyka ma od 11 do 13 cm długości, a jego masa może sięgać nawet 15 gramów.