Szymon Hołownia jest kandydatem na prezydenta z ramienia Trzeciej Drogi. Informację tę ujawnił Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak, senator PSL, w dniu 24 czerwca, podczas programu TVN 24, przedstawił osobę, która będzie reprezentować Trzecią Drogę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Podkreślał, że celem było znalezienie kandydata, który łączyłby w sobie wartości demokratyczne oraz progresywne, lecz nie obcego dla konserwatyzmu. Jego zdaniem, taką postacią jest Szymon Hołownia.

Spytany przez dziennikarza, czy chodzi dokładnie o Szymona Hołownię, Pawlak bez wahania odpowiedział potwierdzająco. Jego zdaniem Hołownia gwarantuje zmianę oraz rozpoczęcie nowej ery w polskiej polityce. W trakcie rozmowy Pawlak zwrócił również uwagę na fakt, że tendencja do transformacji jest widoczna nie tylko w polityce, ale także w ekonomii czy Kościele. Wyjaśnił również, że umowa koalicyjna przewiduje perspektywę czasową współpracy aż do wyborów prezydenckich.

Obecnym marszałkiem Sejmu jest Szymon Hołownia i zgodnie z umową koalicyjną między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą oraz Lewicą, będzie sprawował tę funkcję do połowy 2026 roku. Hołownia jest również liderem partii Polska 2050.