Polacy w NFL

Sezon NFL 2023 ruszył z impetem. Niestety podczas rozgrywek nie możemy podziwiać występów naszych rodaków, ale to nie oznacza tego, że w historii NFL nie wystąpili reprezentanci Polski, którzy pobili rekord ligi. Sebastian Janikowski, Czesław Marcol, Ryszard Szaro –bystry i Zbigniew Maniecki Wielki to Polacy, którzy zrobili karierę w USA. 

Czym jest futbol Amerykański – fascynująca historia ligi

NFL, czyli National Football League, to trzecia zaraz, po NBA i NHL, liga sportowa ciesząca się niesamowitą popularnością w Stanach Zjednoczonych, która zrzesza reprezentantów imponujących swoją siłą fizyczną i strategicznym myśleniem, co można zauważyć podczas rozgrywek na boisku. Historia NFL jest długa, a renoma amerykańskiego futbolu przyciąga nie tylko rodowitych zawodników, ale także talenty zza oceanu. 

Sebastian Janikowski i Czesław Marcol zapisani w historii NFL

Bez wątpienia polacy w NFL odnieśli wiele sukcesów. Jednym z nich był Sebastian Janikowski, kopacz, który zyskał przydomki takie jak „Lightning Feet”, „Sea Bass”, „Polish Cannon” czy„The Polish Hammer”. Jego ojciec miał amerykańskie obywatelstwo, co pozwoliło mu wyemigrować do Stanów Zjednoczonych i pobić rekord NFL. Janikowski, pochodzi z Wałbrzycha, zapisał się w historii jako jedna z najbardziej utytułowanych postaci w lidze futbolu amerykańskiego. Zasłynął z mocnego kopnięcia. Polak zdobył rekord NFL. Po raz 53 w swojej karierze zdobył punkty kopnięciem z odległości powyżej 45,7 m. Dzięki temu w NFL zarobił ogromne pieniądze. Obok Sebastiana Janikowskiego na szczególną uwagę zasługuje także Czesław Marcol  nazywany„Chester numerem jeden”. To kolejny Polak w futbolu amerykańskim. Jego życiorys to niestandardowa historia emigranta, pełna tragizmu i niezwykłego talentu. Marcol zyskał sławę jako kopacz, a jego najsłynniejszy występ z 1980 roku nadal można podziwiać na platformie YouTube. 

Znani Polacy w NFL

W historii ligi debiut miał również Ryszard Szaro – Bystry. Uczył się świetnie, miał talent zarówno w nauce, jak i w sporcie. Zakończył studia na Harvardzie, ale postanowił spróbować swoich sił w NFL. Chociaż nie osiągnął takiej sławy jak Sebastian Janikowski, to jednak zdobył swoje miejsce w lidze, występując w drużynie New Orleans Saints przez 4 sezony. Szaro to przykład Polaka, który odnosił sukcesy zarówno na boisku, jak i w życiu. W lidze NFL zadebiutował także Zbigniew Maniecki-Wielki obrońca znany w Stanach Zjednoczonych jako Jason Maniecki. Grał na pozycji obrońcy i wkrótce stał się dobrze zapowiadającym się zawodnikiem. 

Obecnie polscy kibice NFL muszą czekać na kolejnych rodaków, którzy zdobędą szansę na występ w tej fascynującej lidze. Czekamy z niecierpliwością na to, by Polska wystąpiła w NFL i abyśmy mogli dumnie wspierać naszych reprezentantów na wielkiej amerykańskiej scenie sportowej.