Obserwacja kosmicznej defilady: Paradę Planet na niebie zobaczymy w czerwcu

Mieszkańcy półkuli północnej będą mieli okazję doświadczyć niespotykanych zjawisk astronomii w dniach 3 i 4 czerwca. W tym czasie, wystąpi tzw. parada planet, czyli sytuacja, kiedy sześć spośród ośmiu planet Układu Słonecznego – Merkury, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun jednocześnie widoczne są na niebie. Niemniej jednak, NASA przestrzega, że obserwacja wszystkich tych planet bez pomocy sprzętu astronomicznego może być niemożliwa. Jak więc najlepiej przygotować się do tego niecodziennego widoku?

Zjawisko parad planet jest specyficzną konfiguracją w kosmosie, kiedy sześć planet naszego Układu Słonecznego układa się w jednej linii obserwowanej z Ziemi. „W sumie, możliwe jest, że słyszeliście już o 'paradzie planet’, która ma miejsce 3 czerwca”, informuje NASA na swoim koncie NASASolarSystem na platformie X. „Pamiętajcie jednak, że większość tych planet będzie albo zbyt blisko wschodzącego Słońca, albo po prostu zbyt słabo widoczna”.

Ekspertom z NASA oraz astronomom na całym świecie zdaje się zgadzać, że termin parad planet nie będzie idealny do obserwacji wszystkich sześciu planet. Główną przyczyną jest położenie Uranu, Merkurego i Jowisza w stosunku do Słońca, które sprawia, że będą one niemal niewidoczne. Tylko trzy planety mogą być zauważalne gołym okiem.

„Mars, Saturn i Jowisz będą widoczne dla obserwatorów” – twierdzi dr James O’Donoghue, astronom specjalizujący się w planetach i pracownik naukowy Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii. „Jeżeli posiadasz lornetkę i wiesz gdzie patrzeć, możesz być w stanie zobaczyć Uran, ale nie ma sensu czekać aż do wschodu słońca. Równie dobrze można to zrobić wcześniej podczas nocy. Podsumowując, gołym okiem można zobaczyć około połowę planet biorących udział w tym kosmicznym spektaklu”.

Zastanawiasz się kiedy najlepiej obserwować parady planet? Idealnym momentem do obserwacji będą godziny przed wschodem Słońca – między 4 a 5 rano czasu polskiego. Zjawisko będzie najbardziej widoczne na wschodnim i południowo-wschodnim niebie półkuli północnej. Mars i Saturn będą najłatwiejsze do rozpoznania – Marsa można rozpoznać po czerwonawym odcieniu, a Saturn wydaje się być bardziej żółtawo-biały. Pamiętaj, że pomocna w obserwacji może okazać się lornetka lub teleskop, pod warunkiem, że warunki pogodowe na to pozwolą.

Kolejna parada planet ma miejsce jeszcze w tym samym miesiącu. 29 czerwca zobaczymy w jednej linii Saturn, Księżyc, Mars i Jowisz. Inne okazje do obserwacji sześciu planet w paradzie pojawią się 28 sierpnia oraz 18 stycznia 2025 roku. Możliwe jest, że te zjawiska będą bardziej widoczne niż obecne.