Jak zaprowadzić porządek w warsztacie?

Większość elektronarzędzi sprzedawana jest w wygodnych skrzynkach. To znacznie ułatwia nie tych ich transport, ale także przechowywanie w domowym warsztacie czy piwnicy. Co jednak z wszystkimi innymi drobniejszymi narzędziami ręcznymi czy akcesoriami? Jak zaprowadzić porządek w warsztacie, aby nie trwał on znacznie dłużej? Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem majsterkowania, czy profesjonalistą, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci wreszcie uporządkować wszystkie narzędzia w warsztacie.

Zorganizuj regały i szuflady

Jeśli warsztat masz zorganizowany w osobnym pomieszczeniu, masz do dyspozycji pewnie sporo miejsca. Koniecznie to wykorzystaj i ustaw pod ścianami wysokie regały wykonane z solidnej stali, które cechują się dużym maksymalnym obciążeniem. Wygodnie poukładasz na nich wszystkie narzędzia i akcesoria. Półki na dole wyposaż w szuflady, w których będziesz przechowywać drobniejsze akcesoria.

W warsztatach amatorów znajdujących się w części garażu lub piwnicy najlepiej sprawdzają się półki wiszące zajmujące znacznie mniej miejsca od wysokich regałów. Świetnym wyborem są także listwy naścienne magnetyczne czy z kołkami, na których możesz zawiesić najczęściej używane narzędzia ręczne. Na półkach z kolei poustawiasz wszystkie narzędzia i drobne akcesoria. Wybierz także stół roboczy z szufladami i półkami, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Uporządkuj narzędzia i drobne akcesoria

Jak jednak zachować porządek w najdrobniejszych akcesoriach, wkrętach, bitach, śrubkach czy nakładkach? Także taśmy klejące, arkusze papieru ściernego czy dyski do szlifierek kątowych są przedmiotami, które zalegają na biurku roboczym, tworząc nieporządek. Jak je posegregować i uporządkować? Wykorzystaj do tego skrzynki na narzędzia. W tych praktycznych organizerach znajdziesz zarówno większe komory, w których schowasz narzędzia ręczne takie jak śrubokręty czy pilniki, jak i mniejsze przegródki, które pozwolą Ci przechować akcesoria do przechowywanych narzędzi lub najczęściej używane śrubki czy bity. Wszystko to zamkniesz w jednym pojemniku, który możesz swobodnie ustawić na regale.

Podobne funkcje spełnią organizery warsztatowe, które różnią się od skrzynek tym, że wszystkie przegródki znajdują się na jednym poziomie. Jeśli nie zależy Ci na przenoszeniu swoich narzędzi na większe odległości, organizery doskonale sprawdzą się do uporządkowania warsztatu. Podobnie jak skrzynki podzielone są one na mniejsze komory w różnych rozmiarach, dzięki czemu małe akcesoria nie mieszają się ze sobą i szybko możesz po nie sięgnąć podczas pracy. W sklepach dostępne są organizery w różnych wymiarach, dzięki czemu możesz dopasować je do posiadanych akcesoriów.

Porządek w warsztacie jest niezwykle ważny nie tylko ze względów estetycznych. Poukładane i posegregowane akcesoria i narzędzia pozwolą Ci szybko odnaleźć niezbędny podczas pracy przedmiot. Dzięki temu nie masz zastojów w pracy, nie tracisz niepotrzebnie czasu na szukanie potrzebnej rzeczy. Porządek w warsztacie pozwolą Ci utrzymać regały i półki, na których poustawiasz skrzynki na narzędzia i organizery.