Góra Stołowa – Cud natury i ikona Kapsztadu

Bez wątpienia, Góra Stołowa jest najczęściej rozpoznawalnym i najbardziej fotografowanym punktem turystycznym w Republice Południowej Afryki. Każdego roku, miliony podróżników z różnych zakątków świata zdobywają jej szczyt za pomocą kolei linowej. Ta góra skrywa jednak wiele tajemnic, które do tej pory nie zostały w pełni odkryte. Jest ona znacznie więcej niż tylko atrakcyjne tło dla zdjęć pamiątkowych czy miejsce, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Kapsztadu.

Góra Stołowa to symbol Kapsztadu. Obok Przylądka Dobrej Nadziei, stanowi główną atrakcję Parku Narodowego Góry Stołowej, który powołano do życia w 1998 roku, mając na celu ochronę naturalnego ekosystemu oraz endemicznej roślinności fynbos. W obrębie masywu górskiego można spotkać około 2200 różnych gatunków roślin i ponad 1400 odmian kwiatów, w tym wiele gatunków endemicznych. Na wschodnich stokach góry znajduje się Ogród Botaniczny Kirstenbosch, który jest uważany za jeden z największych ogrodów botanicznych na świecie. Jego założenie miało miejsce w 1913 roku, a jego celem było promowanie i ochrona różnorodnej flory południowej Afryki. Był to pierwszy ogród botaniczny, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cały obszar parku narodowego charakteryzuje się niezwykłą bioróżnorodnością na skalę światową, a liczne ścieżki i strumyki tworzą tam doskonałe miejsce do odpoczynku nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców Kapsztadu. Park Narodowy Góry Stołowej znajduje się w samym centrum jednego z najbardziej bogatych florystycznie regionów na świecie – Cape Floral. W Parku można również podziwiać bogatą faunę, choć nie uświadczymy już tam takich gatunków jak górska zebra czy leopard, park nadal jest domem dla rysia stepowego, góralka przylądkowego i pawiana niedźwiedziego. Żyją tam także jeżozwierze, mangusty, węże i żółwie.